V obci Čechynce majú dva raritné stromy

 

Areálu čechynského cintorína, v blízkosti Nitry, dominuje prastará lipa. Obvod jej kmeňa dosahuje úctyhodných 450 centimetrov a jej vek sa odhaduje na viac ako dvesto rokov. Ako nám povedal starosta obce Róbert Kupeček, podľa odhadov a povestí bola táto lipa malolistá (Tilia cordata) v obci vysadená okolo roku 1798. Tento dátum miestni stanovili na dva roky po tom, čo blesk v obci zničil kostol. Vraj bývalo dobrým zvykom kresťanov pri vysviacke nových budov zasadiť strom v blízkosti kostola. Podľa odhadu zamestnanca CHKO Ponitrie je vek stromu približne 220 až 230 rokov.

Jaseň štíhly (Fraxinus excelsior) je výnimočný s tým, že má takmer 20 m vysoký, rovnomerný kmeň. Patrí k našim najvyšším domácim stromom.

Tento Jaseň štíhly okrem 20 m dĺžky kmeňa má cca 12 m výšku koruny. Nakoľko je zdravý, predpokladá sa, že dorastie až do výšky 40 m.

Obe atrakcie sú voľne prístupné verejnosti v areáli cintorína v obci a sú súčasťou zoznamu regionálnych jedinečností, ktorý v spolupráci s MDVRR SR pripravuje aj nitrianska RRA.

 

Autor: RRA Nitra
www.rra-nitra.sk