Ochutnali ste už tekutý výťažok z čili papričiek alebo pastovaný med?

 

Pastovaný med a tekuté výťažky z čili papričiek sú regionálne delikatesy nitrianskeho okresu.

RRA Nitra vďaka podpore Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR v tomto roku realizuje projekt zameraný na vyhľadávanie a mapovanie regionálnych jedinečností z územia pôsobnosti agentúry.

Ak ste ešte neochutnali tekutý výťažok z čili papričiek, robíte chybu. Diabolské papričky sú nielen zdravé, ale majú mnohé liečivé účinky. Dokážu zlepšovať náladu a fungujú aj ako ľahké afrodiziakum. V jednej čili papričke sa skrýva toľko vitamínu C ako vo dvoch pomarančoch. Nájdeme v nej aj veľké množstvá vitamínov B-6 a D, dokonca vitamínu A má viac ako mrkva.

Miroslav Skovajsa z Nitry založil spoločnosť Paprikáreň CHILLIS, s.r.o., ktorá  je výrobcom tekutých čili pochúťok pre milovníkov, ale aj pre nadšených gurmánov.

Paprikáreň ponúka 12 druhov tekutých výťažkov, z ktorých už tá najmenej pálivá Cayenne je pre začiatočníka veľmi pálivá. Odrody ako: Cayenne, Jamajka, Habanero, Naga Jolokia a jedna z najštipľavejších Trinidad Skorpion Moruga sú v ponuke vo viacerých farebných prevedeniach.  Tekuté výťažky sa vyrábajú lisovaním za studena. Okrem kuchynskej soli ako konzervantu, neobsahujú žiadne iné pridané látky. Paprikáreň CHILLIS, s.r.o. si postupne svojimi výrobkami získava obľubu u širokej verejnosti. Produktom Cayenne a Habanero boli udelené zlaté medaily „Slovak Gold“. Všetky výrobky majú právo používať známku „Regionálny produkt Ponitrie“, pretože minimálne 80 % papričiek je vypestovaných v regióne Nitry.

Ako hovorí Jozef Čápek, mladý včelár a medár z Nitry, čili pridá delikátnu príchuť aj medu.

Jozef Čápek z Nitry sa chovu včiel a následnej výrobe, predaju medu a spracovaniu včelích produktov venuje už 10 rokov. Svoje včely chová v okolí Nitry: pod Zoborom, na lúkach Párovských hájov a v botanickej záhrade. 

Za svoj pastový med získal v roku 2012 a 2013 na výstave Agrokomplex v Nitre prvé miesto, na celosvetovej súťaži Atimondia 2013 v Kyjeve tretie miesto a dva roky neskôr, v r.2015 v Kórei na rovnakej súťaži získal za svoju medovinu druhé miesto. 

Včelári sú vraj najzdravšou skupinou ľudí na svete, ale musia konzumovať med, a to nie hocaký. Najlepšie med priamo od včelára. Ak kúpite med z overeného zdroja, bude možno menej vzhľadný ako pasterizované medy ponúkané v bežných obchodných reťazcoch, ale bude plný peľu a bude obsahovať vosk a aktívne enzýmy. A ak pridáte do medu práškový peľ, získate skutočne omladzujúce dynamo. Peľ môžete zomlieť v kávovom mlynčeku na prášok, alebo si k medu zoberte lyžičku peľu zvlášť. V ponuke mladého včelára nájdete nielen med, peľ  a rozličné iné včelie produkty ako je propolis, materská kašička, či sviečky z včelieho vosku , ale aj medovinu a medy ochutené zázvorom, škoricou , kakaom a čili.

Regionálna rozvojová agentúra Nitra pôsobí na území Nitrianskeho okresu od roku 2002 a od roku 2003 je členom Integrovanej siete RRA, podporovanej Ministerstvom dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR.

O projekte regionálnych jedninečností sa dozviete viac aj na stránke http://www.rra-nitra.sk/jedinecnosti/

 

Autor: RRA Nitra