Zlatno

Obec Zlatno leží na 35°59´ severnej zemepisnej šírky a 48°28´ východnej zemepisnej dĺžky pod východným svahom pohoria Tríbeč, 14 km severozápadne od Zlatých Moraviec. Najsevernejším bodom územia je Javorový vrch s nadmorskou výškou 730 m, ktorý je zároveň najvyšším bodom k. ú. Zlatno.
Katastrálneho územia obce zaberá 1536 ha. Územie obce susedí na severozápade s k. ú. obcí Práznovce a Krnča, ktoré patria do okresu Topoľčany. Vo východnej časti severnej hranice sa nachádza k. ú. obce Klátová Nová Ves, patriacej do okresu Partizánske. Na východe susedí s k. ú. obce Hosťovce, na juhu s k. ú. obce Mankovce a na západe s k. ú. obce Velčice. Cez obec preteká potok Stránka, na ktorom sú vybudované dve vodné nádrže slúžiace na zavlažovanie lesných škôlok strediska Hladomer.
S názvom obce Zlatno sa stretávame v starých zoborských listinách prvýkrát v roku 1038. Obec Zlatno-Zlatnic, s týmto názvom sa stretávame potom aj v ďalších, nie málo dôležitých listinách, v ktorých sa uvádza Zlatno ako osada už v roku 1156.
V chotári obce bola aj osada Roszkoš, ktorú vlastnil Jozef Jesenský, ktorý tu v roku 1820 založil jeden z prvých európskych veľkosadov s vinohradmi, ovocnými drevinami a gaštanicou. Ovocie a víno sa vyvážalo do celého Rakúsko - Uhorska. Na území Roszkoší bola postavená v roku 1876 fabrika s názvom "Salajka" na výrobu kameninového riadu a krytiny. S dejinami Zlatna je spätá aj história Čierneho hradu, ktorá je opradená rôznymi povesťami. Do dnešnej doby sa zachovali už len zrúcaniny tejto obrannej stavby.
Obec Zlatno má dlhú a bohatou históriou, v ktorej sú zaznamenané aj tragické udalosti, medzi ktoré patrí aj rok 1944, kedy pri leteckom nešťastí zahynulo 11 obyvateľov obce a 11 príslušníkov sovietskej armády. Na počesť obetí je postavený pomník v obci, ako aj nad ňou na mieste havárie lietadla.
S minulosťou Zlatna sa môžu návštevníci oboznámiť aj v miestnom Múzeu.
 

Kontakt:

Obecný úrad, 951 91 Zlatno
Tel. č. 037/634 73 11
e-mail: E-mailová adresa je skrytá, zapnite si Javascript, aby ste ju mohli vidieť.


SWOT analýza obce Zlatno

Pohľad na obec

 

 

Pamätník obetiam leteckého nešťastia z II. svetovej vojny

 

 

Miestna architektúra